U poslednjih nekoliko godina primetan je trend pojavljivanja Cloud rešenja za mnoge oblasti, a posebno u domenu poslovnog softvera.
Da li je Cloud poslovni softver, rešenje za vašu kompaniju?
Već duže vreme mi se mota po glavi jedan problem koji izgleda nema mnogo veze sa softverom, ali ima veze sa društvom u celini. Ako reči oblikuju način na koji mislimo, onda je pismenost jedan od osnovnih preduslova valjanog mišljenja.
Dakle, kako se piše (i kaže):
Gramatika srpskog jezika kaže da postoji nešto što se zove zbirna imenica i tu navode primere: http://www.srpskijezik.rs/gramatika/imenice
Softver (a bogami i hardver) JESTE zbirna imenica i u tom smislu je gramatika vrlo jasna.
“Zbirne imenice označavaju predmete i pojmove koji se nalaze u paru ili u nekom mnoštvu. Oblikom jednine kazuju množinu.”
Dakle, ne postoje SOFTVERI :)
Takođe na vrlo popularnom sajtu www.kakosepise.com, koji je pokrenut sa idejom poboljšanja pismenosti (a siguran sam da ima razloga, ne šalim se na žalost), stoji vrlo slično objašnjenje gore pomenutom:
Umesto biografije Redefinisan i izbrušen pogled na softver. Korisnici i programeri. Artisti i modeli. Večita borba ideje i realizacije. Korisnik hoće jedno, programeri tvrde da je neizvodljivo, a knjigovođi ne odgovara zakonski aspekt. Kako usaglasiti različite interese korisnika, programera i sve to upakovati u zakonsku formu? Operativa ili knjigovodstvo, šta je Vama važnije? Posebni programi, integrisan sistem, transferi, kopiranje, prekucavanje. Da li komplikujemo jednostavno ili jednostavno mora komplikovano? Da li je Marfi u pravu kada kaže da ni jedan pravi problem nema rešenje. Krenimo zato od početka jer sudeći po Parouzziju: “Ako loše startuješ, nevolje rastu eksponencijalno”